W dzisiejszych czasach oczywiście nie musimy przez długi czas przechowywać żywności, ponieważ zawsze można wyskoczyć szybko do sklepu i zamiast kupować góry mięsa raz w miesiącu, zaopatrzyć się tylko na dzień lub dwa.
To samo dotyczy większości pozostałych niezbędnych produktów. Mimo to, zazwyczaj nam się po prostu nie chce tak często marnować czasu na sklepy i wolimy zrobić sobie jakieś zapasy. Czasami nawet na bardzo długi czas. Konieczne stają się zatem pojemniki do odpowiedniego przechowywania żywności różnych rodzajów. Zdecydowana większość z nich wykonana jest albo ze szkła, albo z jakiegoś tworzywa sztucznego, które dla przejrzystości będziemy tutaj określać po prostu plastikiem.
Powstaje naturalne pytanie: wybierać pojemniki szklane czy plastikowe?
Przechowywanie żywności. Wbrew pozorom, przechowywanie żywności samo w sobie to dość skomplikowany proces. Istnieje sporo kwestii, o których trzeba wiedzieć przed rozważeniem kwestii materiału. Ważny jest sam kształt pojemników. Jeśli będą one prostokątne lub kwadratowe, będą zajmowały mniej miejsca i będzie się je dało ustawiać jeden na drugim. Ważna kwestią jest też możliwość składania pustych pojemników tak, by jeden pasował do drugiego i w ten sposób nie marnowało się miejsce. Różne rozmiary pozwolą też łatwiej dopasować pojemnik do porcji chronionego jedzenia. Jeśli dodatkowo będą przeźroczyste, przynajmniej w jakimś stopniu, będzie można łatwo zobaczyć, co znajduje się w środku bez ich przestawiania i otwierania. Szczególnie przydatne są przeźroczyste ścianki z miarkami. Ważną kwestią jest szczelne zamkniecie. Większość produktów spożywczych przetrwa znacznie dłużej, jeśli nie będzie się do nich dostawało powietrze i wilgoć. Podobną kwestią jest zabezpieczenie wieczka przed wydostaniem się przez nie na przykład transportowanej zupy. Pojemniki na płyny powinny posiadać specjalne zabezpieczenia.
Szkło czy plastik? Czytając powyższe wskazówki można odnieść wrażenie, że kwestia materiału nie ma większego znaczenia, ponieważ wszystkie te kwestie można bez problemu uzyskać stosując tak plastikowe pojemniki, jak i ich szklane odpowiedniki. Różnic jest jednak dość sporo. Najważniejsze różnice dotyczą zdecydowanie sposobu radzenia sobie z kontaktem z żywnością. Wiele tworzyw sztucznych nie jest w stanie w pełni zabezpieczyć jedzenia i może wchodzić w reakcje z niektórymi potrawami zmieniając ich zapach lub smak. W dzisiejszych czasach już raczej nie zdarza się, by plastikowe pojemniki były tworzone z udziałem bis fenolu A, bardzo groźnej substancji rakotwórczej, która kiedyś była popularna. Mimo wszystko, absolutną pewność, że pojemnik nam nie zaszkodzi i nie spowoduje na przykład alergii, da nam tylko pudełeczko ze szkła. Istotne są również kwestie związane z podgrzewaniem. Szkło lepiej sobie radzi z wysokimi temperaturami.