Najciekawsze funkcje sokowirówek i wyciskarek

/

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy warto kupić urządzenie, które umożliwi nam wyciśnięcie soku powstającego ze świeżych owoców, musimy liczyć się z tym, że niemal natychmiast natrafimy na pierwszy poważny dylemat. W sprzedaży dostępne są dziś nie tylko sokowirówki, ale również wyciskarki, poszczególne rozwiązania dostępne w sprzedaży różnią się przy tym między sobą w dość istotny sposób.

Wspomniane różnice nie są wcale małe. Gdy mamy do czynienia z sokowirówkami nie możemy nie dostrzec tego, że mówimy o urządzeniach wysokoobrotowych. W praktyce oznacza to, że sito ma ostre krawędzie i kręci się z imponującą prędkością, to zaś pozwala na błyskawiczne ścieranie owoców i powstawanie soku.

Niestety, proces ścierania nie pozostaje wcale bez wpływu na jakość soku. Sitko sokowirówki osiąga w czasie jego trwania dość wysoką temperaturę, a co za tym idzie, pewna część wartości odżywczych jest w tym samym momencie tracona i od tego procesu nie ma już odwrotu.

Sok z wyciskarki

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy sięgamy po wyciskarki do soków, te bowiem działają na znacznie wolniejszych obrotach. Nie posiadają też sita ścierającego tak, jak ma to miejsce w przypadku sokowirówki, a co za tym idzie tak owoce, jak i warzywa wyciska się z wykorzystaniem oryginalnego elementu, który przypomina olbrzymią śrubę miażdżącą to wszystko, co trafia do środka wyciskarki.

Funkcjonalna wyciskarka

Ponieważ nie wytwarza się przy tym wysoka temperatura, mamy do czynienia ze znacznie większą ilością błonnika w soku, on sam jest przy tym bogatszy również wówczas, gdy mamy do czynienia z witaminami.

Cicha praca urządzenia

Nowoczesna wyciskarka do soków jest też rozwiązaniem o wiele mniej hałaśliwym niż ma to miejsce w odniesieniu do sokowirówki. Oczywiście, tak w jednym, jak i w drugim przypadku mamy do czynienia z urządzeniami, które zmieniają się i z czasem stają się coraz bardziej funkcjonalne. W sokowirówkach objawia się to obecnością funkcji turbo. Ta została wprowadzona przede wszystkim po to, aby właściciel tego rodzaju urządzenia był w stanie poradzić sobie nawet z twardymi warzywami, do pewnego momentu nie można było bowiem liczyć na tego rodzaju rozwiązanie.

Funkcja turbo sprawia, że sokowirówce nie oprą się nawet produkty bardzo wymagające, a sitko można oczyścić bez konieczności przerywania jej pracy. Nowoczesne sokowirówki posiadają też wiele dodatkowych przystawek, te zaś sprawiają, że mamy do czynienia z produktem dla którego charakterystyczna jest znacznie większa liczba zastosowań. W jednej chwili można więc zmienić sokowirówkę w młynek udarowy albo specjalny kubek miksujący.